top of page

LAMİNE KAPLAMA NEDİR ?

  Porselen laminate veneerler,halk arasında lamine diş,yaprak porselen,tırnak diş olarak da bilinirler.Dişlerin ön yüzünden 0.3-0.7 mm madde kaldırılarak istenilen renk ve formda çok ince hazırlanarak diş yüzeyine yapıştırılan porselen yapraklardır. Çok az miktarda diş dokusu kaldırılacağından dişte oluşabilecek sıcak soğuk hassasiyeti minimumda kalacaktır. Hatta vakaların çoğunda bu tarz bir hassasiyet oluşmaz. Porselen sağlam,rengi bozulmayan ve aşınmaya karşı dirençli bir materyaldir.Çay,kahve,sigara gibi etkenlerle rengi değişmez.Bu nedenle porselen laminate veneerler uzun yıllar rengi değişmeden ve yapısal bir değişikliğe uğramadan kullanılabilir. Dişlerin çiğneme yüzeylerine dokunulmadığından ve doğal yapısı bozulmadığından alışma süresi çok kısadır.Hasta doğal diş hissiyatını kaybetmez.

ZİRKONYUM KAPLAMA NEDİR ?

  Zirkonyum kaplama, daha estetik bir görünüm elde etmek ve ağız-diş fonksiyonlarının daha işlevsel hale getirilmesi için son zamanlarda bir çok diş hekimi tarafından önerilen bir diş kaplama yöntemidir. Daha çok, estetik amaçlı olmak üzere; beyazlatma yöntemleri ile sonuç vermeyen ileri düzeydeki renk değişimlerinin tedavisinde, ortodontik tedavi yönteminin seçilmediği diastema gibi ayrık olan ya da az çapraşık ve dönük dişlerde, yapısı bozulmuş eski dolgularda, aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonlarının yapılmasında, arka grup dişler üzerinde köprü ya da kaplama olarak kullanılmasında, ön grup implant üstü protezlerde ve gülüş estetiğini sağlamak için için tercih edilmektedir. Sahip olduğu ışık geçirgenliği özelliği ile tıpkı normal dişlerde olduğu gibi doğal bir görüntü yakalanır. Sağlıklı dişlerin minesi ışığı tamamen geçirir. Klasik porselen kaplamanın alt yapısı olan metal, dişlerde opak bir görüntü yaratır. Bu da dişlerin cansız ve yapay görünmesine sebebiyet verir. Zirkonyum kaplama ile bunun önüne geçilir.

GÜLÜŞ TASARIMI NEDİR ?

  Gülüş tasarımı; yüz, gülümseme, diş ve diş etlerinin birbirleri ile uyumu, işlevsellik ve uygulanabilirlik gibi faktörler göz önünde bulundurularak, ağızdaki mevcut uyumsuzluğu gidermek ve estetik bir görünüm yakalamak adına, hastanın bireysel ihtiyaçlarına uygun bir estetik diş tedavisi planlanması ve bunun önceden görselleştirilmesidir. Birden fazla konsepti bir araya getirerek estetik ve fonksiyonel olarak hastalarımıza çözüm bulduğumuz bir yöntemdir. Dijital gülüş tasarımı diş hekimi tarafından özel bir grafik tasarım programı kullanılarak gerçekleştirilebilir. Gülüş tipine, dişlerin yüzde yaratacağı etkiye göre düzenlenebilir/değiştirilebilir detaylara beraber karar verilebilir. Bazı durumlarda gerçekten uyumlu bir gülümsemenin yaratılması için hastanın talimatları, zevki ve tarzı da dikkate alınmalıdır

İMPLANT NEDİR ?

   İmplant eksik dişlerin tedavisinde kullanılan ve çene kemiğinin içine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vidalardır. Bu vidaların üzerine diş protezi yerleştirilir. İmplant tedavisinin diğer tedavilere avantajı komşu dişlere zarar verilmez. Yani komşu dişlerin kesilmesi gerekmez. İmplant diş kök görevi görür ve doğal diş gibi rahatlıkla yemek yiyebilir, konuşabilir ve gülebilirsiniz.

İMPLANT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ?

  İmplant tedavisi sıkça sorulan sorular nasıl yapıldığıdır. Genellikle hasta uyanıkken, sadece ilgili bölgenin hissizleştirilmesi ile yapılmaktadır. İmplant yerleşimi her ne kadar cerrahi bir uygulama da olsa, doğru teknik uygulamalar ile çoğu hasta için bir implantı yerleştirmek bir dişi çekmekten daha hızlı ve daha rahattır.İmplant yerleştirilmesi cerrahi bir işlem olduğundan, kullanılan malzemelerin kalitesi, ortamın sterilizasyon ve hijyen şartlarının sağlaması en önemli kriterlerdendir. 

İMPLANT TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER ?

  İmplant tedavisi için bir hafta yeterlidir. Ayrıca kendinden eriyebilen dikiş sayesinde bir günde de tedavi yapılabilir ancak bu durumda geçici protez yapılamayacaktır. Tedavinizin ilk aşaması implant tedavisidir, ikinci aşamada ise 3-6 ay arasında implantın kemiğinize kaynaması beklenir ve sonrasında bir hafta süre içinde implant üstüne gelecek porselenler yapılır. İmplant cerrahi bir işlemdir. Lokal anestezi altında yapılır ve tek bir implantın yapım süresi yaklaşık 10-15 dakikadır.

  Bunu hastanın koltukta oturma süresi olarak değerlendirebiliriz. Bir implantın başlandıktan sonra bitimine kadar geçen süre sadece 3-4 dakikadır. Hasta bu süre içerisinde kesinlikle ağrı sızı hissetmez. O bölge tamamen uyuşuk haldedir. 2-3 saat içerisinde uyuşukluk geçer, bu süre içerisinde de hastamız 1- 2 gün kullanacağı ağrı kesiciyle bu süreci rahatlıkla atlatır ve sağlıklı bir implanta sahip olmuş olur.

DİŞ BEYAZLATMA ZARARLI MIDIR ?

  Diş beyazlatmada sıkça sorulan sorulardan bir tanesi de zararlı olup olmadığıdır. Diş hekimi kontrolünde doğru prosedürle uygulanan beyazlatma işleminin dişlere herhangi bir zararı yoktur. Diş beyazlatma dişlerde herhangi bir yapısal değişikliğe veya kalıcı hasara neden olmaz. Diş beyazlatma sonrasında diş hassasiyetinin oluşması konusunda kaygılar da mevcuttur. Hatta bu durum ile ilgili akıllarda birçok soru da oluşmaktadır. Diş beyazlatma sonrasında oluşan hassasiyet genellikle hasta genç olduğu zaman ortaya çıkar. Bu da yüksek orandaki konsantrasyonda yapılan bir uygulama sonucu oluşur. İşte bu durum dişte hassasiyet yapar. Aynı zamanda kişide diş aşınması söz konusu olduğunda da aynı şekilde geçici hassasiyet oluşabilir.

INVISALIGN (TELSİZ ORTODONTİ) NEDİR ?

  Invisalign tedavisi, dijital ortodontik tedavi teknolojisi olan, dişlerinize uygun yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişlerinizi düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavi yöntemidir. Telsiz ortodontik tedavi (invisalign) tercih edilme nedeni diş teli kullanmadan çapraşık diş tedvisi uygulamasının olmasıdır.Dişlerin hareket edilmesi istenen pozisyona göre seri şeklinde invisalign plakları üretilir. Her bir plak 0.05 mm’ lik hareket yaratır. Plaklar 15 gün boyunca takılır ve sonrasında diğer plağa geçilir. White Dental Clinic  invisalign Diyarbakır sağlayıcısıdır.

bottom of page