top of page

 Ağız Kokusu (Halitosis)

    Ağızdan veya burundan gelen, hem kişiyi hem de çevresindekileri rahatsız eden) Tıbbi ismi halitosis olan nefesteki çirkin kokudur.

    Çok az ya da neredeyse hiç ağızları kokmasa da bazı insanlar nefeslerinin nasıl koktuğu konusunda fazla endişelidir. Bazıları ise ağızları kötü kokmasına rağmen bunun farkında değildir.  Ağız kokusu toplumun yüzde ellisine varan bir çoğunluğu ilgilendiren sosyal bir problemdir. Sosyal ve duygusal ilişkilerde çok önem taşır.        İnsanların sosyal çevrelerden ve yakın ilişkilerden kaçınmasına yol açar,kendilerine güvenleri kaybolur, sürekli elleriyle ağızlarını kapatmak isterler,toplumsal olarak dışlanırlar ve psikolojik sıkıntılara maruz kalırlar.

   Altta yatan sebebe dayalı olarak ağzın kötü kokmasına neden olan faktörler değişiklik gösterebilir. Ağız kokusu fizyolojik ağız kokusu, patolojik  ve psikolojik ağız kokusu olarak üç  sınıfa ayrılır ,fizyolojik ağız kokusu gece boyunca tükrük miktarında azalma , ağız kasları ve dil ile fizyolojik temizliğin yapılamaması gibi nedenlerle mikrobik aktivitenin artması sonucu ortaya çıkar. Patolojik tipteki ağız kokusu; genellikle ağız-yutak hastalıkları ve çeşitli sistemik hastalıklarla ortaya çıkmaktadır. Kronik bademcik iltihapları, ağız içinde meydana gelen mantar hastalıkları ve ağızda yara yapan hastalıkların seyrinde de ağız kokusu meydana gelebilmektedir. Ağız kuruluğuna sebep olan tükürük bezi hastalıkları, şeker hastalığı, hepatitler, vitamin eksiklileri, menopoz, duygusal gerilim ve ilaçlar;

ağız kokusu.jpg

 Etyolojisi 

  • Ağız kaynaklı

  • Solunum yolu kaynaklı  (sinusit, üsye, bronşit)

  • Sistemik enfeksiyon kaynaklı ( diabet, böbrek yetmeziliği, farenjit)

 

   Halitosisli hastalarda %90 oranında ağız kaynaklı sebepler. Yoğun stres ağızda kötü kokuya neden olabilir. “Halitozis” denilen ağız kokusu, ağızda bulunan bakterilerin “hidrojen sülfür” içerikli ürünlerinden ortaya çıkmaktadır. Stres altındaki bireylerde, tükürük akımındaki azalmayla beraber dolaylı olarak halitozis ortaya çıkabilmektedir. Stres, vücut sağlığını etkilediği gibi ağız ve diş sağlığını da olumsuz etkileyebilmektedir.

 

c.jpg

 

Ağız kokusu nasıl anlaşılır ?

      Halitosis tanısı ile gelen olgunun halitosisin ne zamandan bu yana olduğu, günün hangi zamanında daha çok olduğu, ağız, diş ve diğer sistemlerle ilgili çok detaylı bir anamnez alınması gerekir. Ağız kokusunun olup olmadığının teyidi için aileden gerekirse arkadaşlarından bilgi alınmalıdır. Halimeter; uçucu sülfür bileşiklerini tespit ederek ağız kokusunun teşhis ve tedavisinde önemli rol oynar.

Ağız kokusu nasıl tedavi edilir ?

     Tedaviye başlamadan önce kokunun kaynağının bulunması gerekir. Burada hastaları değerlendirmede diş hekimi, KBB uzmanı, gastroenteroloji uzmanı gibi ekiplerin beraber çalışması mutlaka tedavinin başarısını arttıracaktır. Ağız kokusunun en sık kaynağı ağız ve diş hastalıklarıdır. Ağız kokusunun tedavisinde etkili metot ağız temizliği ve temel diş-dişeti bakımın yapılmasıdır

   Yanlış beslenme bakterileri besler. Kötü ağız hijyenine sahip kimselerde ise bakteri sayısı artmaktadır. Beslenme şeklinin de etkili olduğu fizyolojik tipteki ağız kokusunda, yüksek protein içerikli; kırmızı et, balık, peynir ve süt ürünleri gibi gıdalarla bakterilerin etkileşmeleri sonucunda oluşmaktadır. Ayrıca soğan, sarımsak, turp gibi koku veren yiyecekler de ağız kokusuna yol açan sülfür içermelerinden dolayı nefes kokmasına yol açmaktadır. Yine alkol, kahve ve sigara kullanımı da ağız kokusuna yol açabilmektedir. Dilin doğru temizlenmesi çok önemli. Ağız kokusu temel olarak ağız boşluğunun hijyeni ve diş-dişeti sağlık durumu ile alakalıdır.

     

Kokuya gıda artıkları, ağız mukozasından dökülen hücreler, tükürük ve ağızda toplanan lökositlerin artıkları yol açmaktadır. Ağız kaynaklı ağız kokusu; çoğunlukla dişeti hastalıkları, diş çürüğü, ağızdaki eski dolgu ve kaplamaların altındaki çürüklerden kaynaklanmaktadır.  Ayrıca dilin arka tarafı eğer tükürük tarafından tam olarak temizleyemiyorsa buradaki ufak buruşukluklar arasında da rahatça bakteriler yerleşebilmekte ve bu da ağız kokusuna yol açabilmektedir. Burun ve sinüs kaynaklı ağız kokuları da meydana gelmektedir. Burunda, ya da ağız-yutakta mevcut yabancı cisimlerin varlığı iltihaplanmaya yol açarak nefeste de kötü kokuya sebep olabilmektedir.

dil temizliği.jpg
bottom of page