top of page

ORTODONTİ

Diyarbakır Ortodonti

  Ortodonti; uyumsuz ve çapraşık dişlerin uyum ilişkilerini teşhis ve kontrol eden, bu durumu önlemeye çalışan ve tedavisini  yapan diş hekimliği branşının uzmanlık dalıdır. Ortodontik  tedavinin ana amacı dişlerde iyi bir kapanış sağlamaktır.  Bu da düzgün olarak sıralanmış dişlerin karşı çenedeki dişlerle  uyumlu olmasıdır. İyi bir kapanış; ısırma, çiğneme ve  konuşma fonksiyonlarını kolaylaştırır. Ağız sağlığının  geliştirilmesi ve böylece genel sağlığın da iyileşmesine yardımcı olur ve kişinin özgüvenini artırır.

Diyarbakır-Tel Tedavisi

White Dental Clinic Diyarbakırda telli ve telsiz ortodonti işlemlerinizi güven ile yaptırabilirsiniz!

Ortodonti tedavisine hangi yaşta başlanır?

  Amerikan Ortodonti Birliği (AAO) çocukların 7 yaşından önce ortodontik kontrollere girmesi gerektiğini belirtmektedir. Tedaviye başlamak için her duruma uygun bir yaş yoktur ancak çocuğunuzu ön dişlerin sürme zamanı olan 5-7 yaş arası bir ortodontiste göstermek en sağlıklı başlangıç olacaktır. Genellikle 8-14 yaş arası erken dönemde müdahale avantajlıdır. Bununla birlikte bazı problemlere daha erken yaşlarda müdahale etmek gerekebilir.

Ortodonti tedavisi nasıl yapılır?

  Klinik muayenenin ardından, hastalardan alınan röntgen, fotoğraf ve alçı modeller üzerinde ölçümler ve analizler yapılarak ortodontik teşhis konulur ve uygun tedavi yöntemi belirlenir. Ortodontik tedaviler, konulan teşhis ve çıkarılan tedavi planına göre takıp çıkarılabilen hareketli apareyler, şeffaf plaklar, braket ve teller, mini implantlar, yüz maskeleri, çenelikler gibi çeşitli elemanlar kullanılarak yürütülür.

Ortodonti tedavisi ağrılımıdır?

  Uygulama sırasında ve ara seanslarda hastalar kesinlikle acı veya ağrı hissetmezler. Fakat teller takıldıktan sonraki birkaç gün içerisinde yanakta yaralar meydana gelebilir. Bu yaraların iyileşme süreci ise 1 haftadır ve bir daha oluşma olasılığı oldukça azdır. Braket kopması, tel kırılması gibi ender durumlarda yaralar yeniden oluşabilir. Bu tip sorunlar, diş hekiminin ufak dokunuşlarıyla giderilebilir. Ortodonti nedir sorusunun yanında ayrıca, hastalara ilk seansta mum verilir ev bu mumu telin acıttığı bölgeye yerleştirerek diş hekimi gelen kadar meydana gelebilecek iritasyonun önüne geçilebilir. 

Ortodonti tedavisi ne kadar sürer?

  Ortodontik tedavilerin süresi, mevcut problemin şiddetine göre değişmektedir. Ancak altı-yedi ay gibi kısa sürede biten tedaviler olduğu gibi, birkaç yıl süren tedaviler de vardır. Tedavi süresinin uzamaması için düzenli kontroller ve hastanın hekimi ile uyumlu hareket etmesi çok önemlidir.

Diyarbakır-Ortodonti

Ortodonti tedavisinde ağız bakımı nasıl olmalı?

  Ortodonti tedavisinde en önemli noktalardan biride ağız ve diş bakımının düzenli yapılmasıdır. Her yemek yendikten sonra mutlaka dişler fırçalanmalıdır. Braketlerin arasında kalma olasılığı olan yiyecek artıkları da düzgünce temizlenmelidir. Aksi durumda kalan yiyecekler ağız ve diş sağlığınızı olumsuz yönde etkilemektedir.

Ortodonti tedavisinden sonra nelere dikkat etmeliyim ?

  Teller takıldıktan sonra ilk dikkat etmeniz gereken şey yediğiniz gıdalar olmalı. Çok sert yiyecekleri tüketmekten uzak durun. Elma, ayva gibi meyveleri ısırarak yemek yerine keserek yemeyi tercih edin. İçerisinde çekirdek olan zeytin ve erik gibi yiyecekleri yerken ilk olarak çekirdeklerini çıkarın. Çekirdeklerini çıkardıktan sonra ağzınıza atabilirsiniz. Bunun yanında asitli içeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız. Ayrıca sakız ve lokum gibi yapışkan gıdaları da tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

Şeffaf plak (telsiz ortodontik tedavi) nedir ?

Ortodonti tedavisi pahalı mıdır?

  Ortodontik tedavilerdeki en son teknolojilerden biridir. Hastaya özel yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişleri düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavidir. Şeffaf Plak tercih edilmesinin en önemli sebebi, dişlerin çapraşıklığı düzeltilirken ortodontik tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır.

Diyarbakır-Şeffaf-Plak

Şeffaf plak tedavisinde ağrı olur mu ?

  Dişlerin hareketinin sağlanması için güç uygulanır bundan ötürü şeffaf plaklar takılırken tahakküm oluşturur. İlk kez dişlere geçildikleri esnada hissedilen bu ağrı, belirli bir zaman sonra uyum sağlandığında oluşturmaz.

  İlk bakışta yüksek maliyetli görünen ve bir çok kişiyi başlayıp başlamamakta  tereddüde düşüren diş teli tedavisi sanılanın aksine sizi daha maliyetli işlemlerden korur. Diş tedavisi için kullanılan implant ve protezlerin maliyetleri diş teli tedavisinin maliyetinden bir hayli fazladır. Diş teli tedavisinin amacı yanlış pozisyon almış dişlerin düzeltilmesini sağlamaktır. Tedavi süresince taksitli ödeme seçeneklerimiz de sunulmaktadır.

Diyarbakır'da özel diş kliniği ortodonti işlemi ve detaylı bilgi almak için White Dental Clinic ile iletişime geçebilirsiniz.

bottom of page