top of page

   3 AYDA BİR DİŞ FIRÇANIZI DEĞİŞTİRİN

    Dişeti hastalıklarının ve diş çürüğünün ana nedeni olan dental plak, içerisinde bakterilerin bulunduğu bir tabakadır. Karmaşık bir yapısı olan dental plak, diş yüzeyleri üzerinde doğal olarak bulunur. Dental plağı uzaklaştırmanın en etkili yolu ise yumuşak uçlu bir diş fırçası ve diğer yardımcı araçlardır (diş ipi, diş arası fırçası vs.). Günde en az 2 kere düzenli diş fırçalama işlemi sayesinde , plak ve diş çürüğü oluşumunun engelleyebilirsiniz.

İyi bir diş fırçası nasıl olmalı ?

   İyi bir diş fırçası, fırçalama işlemini kolaylaştırmalı, fırçalama sırasında etkili bir şekilde plak kaldırabilmeli ve temizlerken diş ve dişeti dokularına zarar vermemelidir .American Dental Association'a göre günde 2 kez dişlerini fırçalayan birisi için, diş fırçası 3 ayda 1 kez değiştirilmelidir. En geç 3 ayda bir değiştirme ihtiyacının nedeni, diş fırçasının aşınmasıyla fırçalama işleminin etkin yapılamaması ve fırçalama esnasında diş ile dişeti dokularına zarar verebilmesidir.

Diş fırçamı ne zaman değiştirmeliyim ?

   Diş fırçasının kıllarının kullanıma bağlı olarak aşınması nedeniyle 3 ay kullanılmış bir diş fırçası plak kaldırmada yeterli etkiyi gösteremez. Diş fırçalarının 3 ayda bir değiştirme ihtiyacının diğer bir nedeni ise mikrobiyal kontaminasyon dediğimiz fırçanın kullanılmasıyla birlikte fırça üzerinde birçok bakteri, mantar, virus gibi mikroorganizmaların bulunması durumudur. Dolayısıyla fırçanın kullanımı sırasında bu mikroorganizmaların ağıza taşınması söz konusudur. Bu nedenle özellikle tonsillit, farenjit, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları enfeksiyonları sonrası diş fırçalarının yeniden enfeksiyona neden olabilme riskinin azaltılması açısından diş fırçalarının değiştirilmeleri önerilmektedir. En ideal diş fırçanız hakkında doğru karar vermek için diş hekimi nize danışabilirsiniz.

Diş fırçamı nasıl temizlemeliyim ?

  Fırça her kullanımdan sonra, su ile kıl diplerinde macun kalmayacak şekilde iyice çalkalanmalı ve tozlanmayacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Dişlerimi sert fırçalamak zarar verir mi ?

  Diş fırçasının kıl yapısı yumuşak ve fırçalama da doğru yapılırsa dişlere zarar vermez. Ancak gereğinden fazla sert ve uçları deforme olup iyice yuvarlatılmamış kıllara sahip bir fırça ile yapılan yanlış fırçalama diş minesinin aşınmasına neden olur.

f.jpg

Şarjlı diş fırçası zararlı mıdır ?

  Şarjlı diş fırçası kullanmak zararlı değildir. Bu fırçaların manuel fırçalardan yararlı olacağını söylemek de yanlış olacaktır. Şarjlı diş fırçası satın alacaksanız öncelikle ihtiyacınıza uygun bir seçim yapmanız gerekiyor. Nazik ve doğru şekilde kullandığınızda elektrikli diş fırçası ağız ve diş sağlığınıza bir zarar vermeyecektir.

şarj_edited.jpg

Şarjlı diş fırçası diş eti çekilmesine neden olur mu ?

  Doğru kullanılmadığında bazı diş eti çekilmeleri yaşanabileceği bilinmelidir. Özellikle en çok aşırı basınçlı fırçalama alışkanlığı olan kişilerde diş eti çekilmesi ya da yaralanma şikayetleri ortaya çıkabilmektedir. Son yıllarda basınca duyarlı geliştirilen ve uyarı veren fırçalar tercih edilebilir.

Şarjlı diş fırçasını nasıl kullanmalıyım ?

  Elektrikli diş fırçası doğru kullanım önemlidir.  Fırçalarken öncelikle fırçanın kılları diş etine doğru bakmalıdır. Diş fırçası dişi bir başlık edasıyla saracak şekilde konumlandırılmalıdır. Bu işlemden sonra her dişte ortalama 5-10 saniye kadar çalıştırılmalıdır. Doğru teknik ile kullanılmaz ise zararlı olabileceği bilinmelidir.

bottom of page