top of page

BLEACHİNG - DİŞ BEYAZLATMA

Diyarbakır Diş Beyazlatma

White Dental Clinic: Diyarbakır diş beyazlatma hizmetimizle dişleriniz beyaz ve sağlıklı bir görünüme sahip olacak!

  Çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş ve sararmış dişlerin rengini, kişiye özel birkaç ton açmak için uygulanan bir çözümdür. Dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme işlemidir.  Beyazlatma işleminin mekanizması bir oksidasyon-redüksiyon tepkimesi şeklindedir. Kullanılan maddeler oksijen açığa çıkarır. Dişlerde renkleşmeye neden olan maddeler renksiz substanslar ile yer değiştirir ve beyazlama meydana gelir.

Diyarbakır-Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma tedavisi nasıl uygulanır?

 Seçilebilecek iki tip tedavi yöntemi vardır. Bunlardan ilki diş hekiminizin muayenehanesinde daha hızlı sonuç alınan yöntemdir (Office bleaching), diğeri de eviniz de kendinizin uygulayacağı yöntemdir (Home bleaching).
 

  • Ofis Tipi Beyazlatma (Ofis Bleaching)

  Ofis tipi beyazlatma tüm beyazlatma sistemleri içerisinde en etkili yöntemdir. Muayenede gerçekleştirilen beyazlatma işleminde kullanılan beyazlatıcı ajanların peroksit oranları daha yüksek olduğundan beyazlatma daha hızlı olur ve kalıcılığı daha uzundur. Diş beyazlatma işlemi uygulanmadan önce; daha etkili bir sonuç almak için, hastaya beyazlatma öncesi diş taşı temizliği yapılması gerekmektedir. Seanslar öncesi ve sonrası hastadan fotoğraf alınarak, renk tespiti yapılmaktadır. Uygulanacak seans sayısı genellikle 2 veya 3 olup dişte ki renklenmeye göre değişmektedir. İşlem öncesi diş etlerinin üzeri zarar görmesini istemediğimiz için koruyucu bir bariyer ile kapatılır ve sonrasında beyazlatma jeli dişlere uygulanır. Yaklaşık olarak 20 dakikalık periyotlarla 2 veya 3 periyod olarak dişlere beyazlatma jeli uygulanır. Seanslar arasında hastanın renklendirici gıdalardan (çay, kahve, şarap vb.) uzak durması ve sigara kullanımını en aza indirmesi istenmektedir. Beyazlatma seansları arasında hassasiyetler görülebilmektedir fakat; kullanılacak olan hassasiyet giderici diş macunları ile bu hassasiyetler ortadan kalkmaktadır.

  • Ev Tipi Beyazlatma (Home Bleaching)

  Ev tipi olarak adlandırdığımız beyazlatma sisteminde, yine renk saptanıp hastadan tedavi öncesi alınan ölçü sayesinde hastaya uygun şeffaf bir plak üretilir. Evde tipi diş beyazlatma işleminde daha düşük yüzdeli “Karbamid Peroksit” içeren beyazlatma ajanları kullanılır. Hazırlanan şeffaf plak ve beyazlatıcı ajan içeren tüpler hastaya verilerek dişlerine nasıl uygulayacağı hekim tarafından anlatılır. Hasta, ilacı diş hekiminin önerileri doğrultusunda işlemi günde 2 defadan 2 hafta veya sadece geceleri uyurken 1-2 hafta uygular. Haftalık kontrollerle tedavinin nasıl gittiği izlenerek gereken değişiklikler yapılır. Hastaya hangi yöntemle beyazlatma uygulanacağına diş hekimi ve hasta birlikte karar vermelidir.

Diyarbakır-Lazer-Diş

Beyazlatma tedavisi sonrası nelere dikkat etmeliyim?

  Dişetleri ve dil, dudak gibi çevre dokular dikkatli bir şekilde korunduktan sonra beyazlatma tedavisine geçilmelidir. Kullanılan ilacın yoğunluğu ile kullanım sürelerinin doğru ayarlanması (bleaching jelleri farklı oranlarda carbamid peroksit ve hidrojen peroksit içermektedir).

Diş beyazlatma işlemi esnasında veya daha sonra hastalarda bazen hafif bir hassasiyet şikâyeti olabilir ancak bu hassasiyet 1- 3 gün arasında tamamen kaybolacaktır. Önemli olan uygulanan tedavinin gerektirdiği adımların eksiksiz ve doğru olarak yerine getirilmesidir. Diş beyazlatma işlemi diş hekimleri tarafından yapıldığında zararsız ve çok etkili bir metodudur.

Diyarbakır-Diş-Bleaching

Diş beyazlatma zararlı mıdır?

  Yapılan araştırmalarda solüsyon ile beyazlatma yönteminde hiçbir zarar olmadığı gözlemlenmiştir. Diş beyazlatma sonrası dişlerde kalıcı hasar görülmemiştir. Dişlerin beyazlatılmasında kullanılan çeşitli ilaçların ölçüsü ve ne zaman kullanılacağı mutlaka diş hekimiz ile belirlenmesi gereken durumlardır. Diş hekimine danışmadan veya söylenilen ölçüde ve sıklıkta kullanılmayan ilaçlar dişlerinize zarar verebilir.

Diş beyazlatmanın yan etkileri var mıdır?

  Diş beyazlatma işleminde kullanılan jeller kişilerde az ya da çok hassasiyete sebep olabilir. Havaya karşı ve soğuk-sıcak içeceklere karşı oluşan bu hassasiyet kişilere rahatsızlık verebilir. Bu rahatsızlık işlemin beklenen bir sonucudur. Hassasiyet 48 saat içerisinde geçmesi beklenir.

Diş beyazlatmanın etkisi ne kadar sürer?

  Beyazlatma işleminden alınan sonuç, kişinin diş yapısına bağlı olarak değişir ve yaklaşık 6 ay-2 yıl arasında sabit kalır. Tabii ki bu süre kişinin kendisine de bağlıdır. Beyazlatma sırasında ve sonrasında en az iki hafta dişleri boyayan maddelerden uzak durulmalıdır.

Diş beyazlatmanın ücretleri ne kadardır?

Diyarbakır-Diş-Beyazlarma-Fiyat

  Diş beyazlatma ücretlerinde genellikle sabit bir fiyat bulunmamakla birlikte Diyarbakır White Dental Clinic te ortalama 500 TL ile 2000 TL arasında fiyat değişikliği görülmektedir. Her bir prosedür için fiyatlar değişkenlik gösterebilmektedir. Diş beyazlatma işlemi sizin tercihiniz olduğu için herhangi bir devlet kurumu tarafından karşılanmaz.

Diş beyazlatma sonrası dişlerim ne kadar beyazlar?

  Dişlerinizin ne kadar beyazlayacağı aslında değişkenlik gösterir.Yalnızca 2 ya da 3 renk tonu açılması gülüşünüzde çarpıcı bir değişiklik yaratır. Diş renginin ne kadar açıldığının standart bir sistemi yoktur. 

Diyarbakır'da özel diş kliniği diş beyazlatma işlemi ve detaylı bilgi almak için White Dental Clinic ile iletişime geçebilirsiniz.

bottom of page