top of page

ORAL DİAGNOZ VE RADYOLOJİ

Diyarbakır Diş Hekimi Muayanesi

White Dental Clinic Diyarbakırda alanında uzman hekimlerimize diş muayanesi olabilir ideal ve doğru çözümler bulursunuz!

  Oral Diagnoz; hastanın ağız bölgesine ait röntgenlerin incelenmesi ve detaylı bir ağız içi muayenenin yapılmasını takiben yapılan teşhis koyma işlemidir. Radyoloji ise; ağız içi hastalıklarının özellikle diş ve çene kemiği gibi sert doku ile ilgili olanların- teşhisinde en büyük yardımcı, dental radyografiler yani diş filmleridir.

  Diş Hekimliğinde başarılı tedaviler için öncelikle tam bir muayene yapılması,
hasta şikayetlerinin çok iyi değerlendirilmesi, tedavi planlamasının doğru yapılması gereklidir. Bu aşamaların bir ya da ikisinin eksik olması yapılacak tedavinin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olur. Doğru tanı koymak ve doğru tedavi planlaması yapabilmek yeterli bilgi ve tecrübe ister. Kliniğimizde uzun yılları içine alan tecrübeleri ile alanında uzman hekimler bizzat hastalarını muayene ederek, ortak bir kararla en doğru ve gerekli olan tedavi planlamasını yapmaktadırlar.
Bu aşamalardan geçen hastalarımız daha sonra ilgili kliniklere sevk edilirler.

Doğru diş muayenesi için ne gereklidir?

Diyarbakır-Diş-Muayane

  Muayenenin ilk aşamasında hastalarımıza genel sağlıklarıyla ilgili herhangi bir sorunları veya doktor kontrolünde olmalarını gerektiren bir hastalıkları olup olmadığı sorulur. Bu genel sağlıkla ilgili hikayenin detaylı olarak sorgulanması hastalarımızın diş tedavileri sırasında ortaya çıkabilecek komplikasyonlara karşı, diş hekiminin gerekli tedbirleri alması açısından çok önemlidir. Tedaviler sırasında yapılacak uygulamalar ve kullanılacak ilaçların seçimi hastalarımızın sağlığına uygun olarak muayene esnasında edinilen bu bilgiler doğrultusunda düzenlenir.
  Muayenenin ikinci aşamasında hastalarımızdan gerekli radyografiler istenir. Radyolojik muayene oral diagnoz hekimimiz tarafından tamamlandıktan sonra hasta için uygun olan en iyi tedavi planı belirlenir. Hastalarımıza hazırlanabilecek bu tedavi planı ile ilgili değişik alternatifler, avantaj ve dezavantajları ile detaylı olarak anlatılır.
  İyi bir muayene ve tedavi planı yapılmadan başlanan tedaviler başarısızlıkla sonuçlanacağı gibi uzun ömürlü olamaz ve hastanın sağlık, zaman ve ekonomik kaybına sebep olabilir.

 Dijital panaromik çene röntgeni, çenelerin, tüm dişlerin, çene ve dişlerdeki birçok rahatsızlığın tek bir filmde görülmesini sağlayan röntgen filmleridir. White Dental Clinic te rutin olarak son teknoloji dijital röntgen cihazları kullanılıyor olup hastalarımız talep ederlerse dijital ortamda paylaşım yapılabiliyor.

      Avantajları

  • Düşük Radrayson

  • Kısa İşlem Süresi

  • Verilerin Depolanabilmesi

  • Mevcut Verilerin Hastalar ile Paylaşılabilmesi

Dijital diş röntgeni nedir?

Diyarbakır-Diş-Röntgen

Panoramik diş röntgeni neden gereklidir?

  Panoramik röntgen ağzın tamamını tek bir resimde gösterdiğinden, diş çürüklerinin görünmesi için gereken tüm ayrıntıyı verir. Bu sayede, kemik anomalileri ve kırıklar, kistler, gömülü dişler, enfeksiyon ve tümör gibi problemlerin tanısının konulmasına yardımcı olur. Bu sorunların herhangi birinden şüphelenen bir diş hekimi, panoramik diş röntgeni çekmeyi tercih edebilir. Diş hekimi bu görüntüleme yöntemini, diş teli (braket), implant ve protez (takma diş) gibi tedavi planlamalarını yaparken veya aşırı agresif fırçalamadan aşınan dişleri tedavi etmede kullanılan ürünleri tavsiye etmeden önce de kullanabilir.

Diyarbakır-Panaromik-Röntgen

Panoramik diş röntgeni nasıl çekilir?

  Diş kliniğimizde bulunan panoramik röntgen cihazının baş yerleşecek kısmına çene konur ve bu halde iki ince aparat başı çevreler. Gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra hastanın başının etrafında dönen bu cihaz aldığı görüntüleri bilgisayara gönderir. Bu şekilde gereken görüntüler alınmış olur.

Panoramik diş röntgeni gerekli midir?

  Ağız ve diş hastalıklarında erken teşhis konulup tedavi planlaması yapıldığı ve tedavi edildiği gibi diş hekimliğinde de hastalığı erken teşhis etmede ve önlem almada panoramik röntgen çekimi faydalı olacaktır. Kist veya tümörden şüpheleniliyorsa görüntüleme işleminin yapılması gerekecektir. Buna ilaveten cerrahi işlemler öncesinde de panoramik röntgenlerin çektirilmesi gerekir. Hatta cerrahi işlemlerinde panoramik röntgen yeterli gelmiyorsa dental tomografi de uygulanabilir.

Panoramik diş röntgeni radyasyon oranı nedir?

  Periapikal radyografi olarak adlandırılan bir adet küçük diş filminin ise iyonize radyasyon doz miktarı yaklaşık; 0.001 mSv ve panoramik radyografinin ise 0.003 mSv’tir. Bu günlük hayatımızda karşılaştığımız arka plan radyasyonu olarak bilinen; radon gazı, endüstriyel atıklar, uzay ve yeryüzünden kaynaklanan radyasyon ile kıyaslandığında yaklaşık olarak periapikal radyografiler için günlük 7 saatlik, panoramik radyografiler için ise ortalama 2 günlük doğal radyasyon miktarına eş değerdir. Başka bir deyişle 5 saatlik bir uçak yolculuğunda, bir panoramik radyografiden alınan radyasyon dozuna neredeyse denk miktarda radyasyon alınmaktadır.

Diyarbakır'da özel diş kliniği muayene ve detaylı bilgi almak için White Dental Clinic ile iletişime geçebilirsiniz.

bottom of page