top of page

PROTETİK DİŞ TEDAVİSİ

Diyarbakır Porselen Kaplama

White Dental Clinic Diyarbakırda estetik diş hekimliği ile özlem duyduğunuz gülümsemeye sahip olabilirsiniz!

  Çeşitli sebeplerle yapısı bozulan, eksilen, kaybolan işlev, estetik, rahatlık ve sağlığı yeniden kazandırmak amacıyla, dişlerin eksilen kısımları veya bir ya da daha fazla eksik dişi ve ilgili eksik dokular uygun maddelerle doldurulur. Diş protezleri temel olarak sabit porselen kaplama  protezler ve hareketli protezler olarak ikiye ayrılır.

Diyarbakır-Porselen-Kaplama
Sabit Protezler
  Sabit protezler, diş eksikliğinde uygulanan ve destek olan dişlerin küçültülmesi ile laboratuvar ortamında hazırlanarak dişlere yapıştırılan protezlerdir. Yapıları bakımından sabit olduğu için hasta protezi çıkartıp takamaz.
Hareketli Protezler
  Daha fazla diş eksiklikliğinin tedavisinde kullanılan, hastanın isteği zaman rahatlıkla takıp çıkarabildiği, üzerinde eksik dişlerin yer aldığı apareylerdir.

Sabit Protezler Tedavisinde Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

  Metal Alt Yapılı Restorasyonlar : Yeterli diş dokusu desteği olmayan ve dolgu materyali ile restore edilemeyecek büyüklükte madde kaybı yaşayan dişlerde doku kaybının büyüklüğüne göre dişin bir bölümünü içine alan inley, onley restorasyonlar veya dişin tamamı küçültülerek kuron restorasyonu yapılabilmektedir. Bir veya daha fazla diş eksikliği olduğu durumlarda ise boşluğun iki tarafındaki dişlerin küçültülerek destek olarak kullanıldığı protezler köprü protezleridir. İnsanların sosyal hayatlarındaki değişimler, diş hekimliğindeki ilerleyen teknoloji ve protetik tedavilerdeki gelişmeler hastaların estetik ve fonksiyonel beklentilerini artırmış, yaşam standartlarını yükseltmiştir. Özellikle estetik beklentinin artması ile alt yapıda kullanılan metal alaşımları yerini üstün estetik ve biyouyumlu materyallere bırakmıştır.

  Zirkonyum Restorasyonlar: Yüksek dirence sahip, biyouyumlu, dayanıklı ve estetik restorasyonlardır. Zirkonyum oksitin doğal diş rengine yakın bir materyal olması ve kuvvetler karşısında en az onun kadar dayanıklı kalması sabit ve implant üstü protezlerde zirkonyum seramiklerin kullanılmasını yaygınlaştırmıştır.


  E max Restorasyonlar: Metal veya zirkonyum oksit gibi alt yapı materyali kullanılmadan tamamı seramikten oluşan dayanıklılığı artırılmış ve ışık geçirgenliği oldukça iyi olan yüksek estetik özelliklere sahip restorasyonlardır.

  Laminate Restorasyonlar: Dişlerdeki şekil, renk, form ve boyut bozukluklarını tedavi etmek için diş yüzeyinin minimal düzeyde aşındırılması sonucu elde edilen yaprak şeklindeki porselenlerin yapıştırılması ile elde edilen doğal dişe yakın oldukça estetik restorasyonlardır

  Total Protezler:  Tam diş protezi olup dişlerde meydana gelen çürüme, kemik erimesi gibi sebeplerden dolayı alt ya da üst çeneye uygulanan hareketli protezlerdir. Dudak ve yanak dolgunlukları total protezlerle sağlanarak yüzün daha genç bir görünüm elde edilmesine yardımcı olunur.  Bu uygulama ile tüm dişler istenilen şekilde dizilerek son derece güzel bir estetik gülüş elde edilir.

Total protezler kişilere oldukça konforlu kullanım imkânı sunarken aynı zamanda düzgün dizilim sonrasında estetik gülüşlerin ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır.

  Parsiyel Protezler: Doğal dişlerin bir kısmının var; bir kısmının ise çekilmiş olduğu durumlarda yapılan takılıp çıkarılabilir protezlere ‘parsiyel protez’ denir. Parsiyel protezler ya akrilikten ya da tek parça dökümden yapılır. Bu tip protezler, ana dişlere bağlanan kroşe tellerle tutuculuk sağlarlar. Bu tel görünümünün estetik olmadığını düşünen hastalara hassas bağlantılı estetik protezler de yapılabilir. Halk arasında kancalı protez olarak bilinirler.


  Hassas Bağlantılı Protezler: Çok sayıda diş eksikliğinin olduğu ve sabit protezler ile tedavi yapılamadığı durumlarda uygulanan diş protezi tipidir. Dişlerde hazırlanan yuvalara oturan gizli tutucularından dolayı halk arasında ‘çıtçıtlı protezler’ olarak da bilinir.

  İmplant Destekli Hareketli Protezler: Klasik hareketli protezlerin en çağdaş alternatifi implant-destekli hareketli protezlerdir. Bu durum özellikle alt total protezler için söz konusudur. İmplant işlemi ile protezlerin gerek tutuculuğu gerekse stabilitesi artar. Maliyet açısından daha yüksek olan bu protezlerin uygulanabilmesi için lokal ve sistemik tüm koşulların uygun olması gerekir. Protetik diş tedavisi doktoru sizi muayene ettikten sonra gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.

Hareketli Protezler Tedavisinde Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

hareketli diş protezi

Diyarbakır'da özel diş kliniği porselen kaplama işlemi ve detaylı bilgi almak için White Dental Clinic ile iletişime geçebilirsiniz.

bottom of page