top of page

HAMİLELİKTE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

   Ağız ve diş sağlığı anne karnında başlayan bir süreçtir. Gebelik süresince beslenme alışkanlıklarına ve ağız sağlığına dikkat etmeyen anne adayları, bebeklerini de riske atmış olurlar. Bebeğin Çene ve diş gelişiminin bir kısmı anne rahminde başlıyor. Bundan ötürü anne adayının bilinçsiz antibiyotik kullanımı bebeğin diş mine gelişimini olumsuz etkiliyor ve ileriki yaşlarda dişleri çürük oluşumuna karşı savunmasız hale getiriyor.   Ayrıca bu dönemde annenin tatlıya, abur cubura aşırı isteğinin belirmesi, mide bulantıları sebebiyle ağız sağlığını ihmal etmesi ve hormonal değişiklik sonucu diş etinde görülen kanamalar annenin de ağız sağlığını ihmal etmesine sebep olabiliyor. Araştırmalarda olan diş ve diş eti hastalıklarına sahip bireylerde, düşük ağırlıklı bebek doğum ihtimalinin arttığı ve bebeğin hayatının riske edildiği gösterilmiştir. Bizim bu konuda anne adaylarına tavsiyemiz muhakkak planlı gebelik öncesi diş hekimi kontrolü ve gerekli ise gebelik öncesi müdahalelerin yapılmasını ve risk faktörlerinin belirlenip annenin bu konuda bilgilendirilmesinin sağlanmasıdır.

Gebelikte diş tedavisi yapılır mı ?

   Hamilelik dişlerin tedavisi açısından 3 dönemde incelenir: 0–3 aylık dönem; Bu dönem hamileliğin en hassas olduğu dönemdir. Ağrıya neden olan ve müdahale edilmediğinde anneye ve bebeğe zarar verebilecek durumlarda diş hekimine gidilmelidir. 3–6 aylık dönem; Hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimleri, dolgular, kanal tedavileri yapılabilir. Müdahalelerin yapılması için en uygun dönemdir. 6-9 aylık dönem; Bu dönemde bebek anne karnında oldukça büyümüştür ve doğum yaklaşmaktadır. İlk 3 aylık dönemde olduğu gibi acil tedaviler dışında herhangi bir uygulama yapılmamalıdır. Hamilelerde Röntgen Çekimi: Zorunlu hallerde anne adayına kurşun önlük giydirilerek röntgen çekilebilir.

gebe.jpg

Doğum öncesi size yardımcı olabilecek bazı öneriler aşağıdadır:

  • Kontrol ve muayene için diş hekiminizi ziyaret edin    

Dişlerinizi kontrol ettirin ve profesyonel diş temizliği yaptırın. Gereken tüm tedavilerin yapıldığından emin olun. Diş çürüklerine neden olan mikroplar doğduktan sonra bebeğinize de geçebilir..

  • Günde iki kez dişlerinizi fırçalayın   

Günde en az iki kez ikişer dakika dişlerinizi florürlü bir diş macunu ile fırçalayın. Yumuşak kıllı diş fırçası kullanın ve fırçanın kıllarının dişlerle diş etlerinin birleştiği yere değerek diş eti ve yiyecek artıklarını temizlediğinden emin olun. Bu bölge diş eti hastalığının başladığı ve plakların biriktiği bölgedir.

  • Günde bir kez diş ipi kullanın        

Diş fırçalarının erişemeyeceği diş araları ve diş eti çizgisinin altı gibi bölgeleri temizlemek için her gün bir kez diş ipi ile dişlerinizi temizleyin

  • Tatlı ve nişastalı yiyecekleri azaltın        

Tatlı ya da nişastalı atıştırmalıklar dişlerinize yönelik asit saldırısına neden olabilir. Daha az şekerli içecek ve yiyecek tüketin. Gazlı içecekler ve tatlılar diş çürüklerine neden olabilir, bu yüzden daha fazla meyve ve sebze tüketmeye çalışın

  • Yüksek düzeyde kalsiyum içeren yiyecekler tüketin        

Bebeğinizin dişleri ve kemikleri için kalsiyuma ihtiyacınız var. Kalsiyum süt, peynir, kuru fasulye ve yapraklı yeşil sebzelerde bulunur.

  • Ağız kuruluğunu kontrol altına alın      

Vücudunuzun susuz kalmaması için hamileliğiniz boyunca bolca su için. Buz emmek de ağzınızı nemlendirmeye yarayabilir. Ayrıca hamilelikte karşılaşılan bulantıyı da azaltır.

Gebelikte antibiyotik kullanılabilir mi?

   Antibiyotiklerden özellikle Penisilin ve türevleri  kullanımının bebek için herhangi bir sakıncası olmadığı belirtilmiştir. Bebeğin dişlerinde renklenmelere neden olan antibiyotik grubu "tetrasiklinler"dir. Tetrasiklinler gebelikte kullanılmaması gereken antibiyotiklerdendir. Tetrasiklinler dışındaki antibiyotiklerin bebeğin dişlerinde renklenme yaptığı kanıtlanmamıştır.

gebe.jpg

Gebelikte diş röntgeni çekilir mi ?

   İlk 3 aylık dönemde bebeğin organları geliştiği için röntgen çekilmesi tavsiye edilmez. Sonraki dönemlerde röntgen çekilmesinde bir sakınca yoktur. Bu konuda kadın doğum doktorunuzun görüşü alınarak çekim yaptırmanız gerekmektedir. Eğer acil bir tedavi için kesinlikle röntgen filmi çekilmesi gerekiyorsa, anne adayına özel koruyucu kurşun önlük giydirilmeli ve düşük doz uygulaması yapılmalıdır.

bottom of page