top of page

ORAL AND DENTAL HEALTH DURING PREGNANCY

Oral and dental health is a process that begins in the womb. Expectant mothers who do not pay attention to their eating habits and oral health during pregnancy also put their babies at risk. Part of the baby's jaw and teeth development begins in the womb. Therefore, the unconscious use of antibiotics by the expectant mother negatively affects the baby's tooth enamel development and makes the teeth vulnerable to caries formation in later ages. In addition, during this period, the mother's excessive desire for sweets and junk food, neglect of her oral health due to nausea, and bleeding in the gums as a result of hormonal changes may cause the mother to neglect her oral health. Research has shown that in individuals with dental and gum diseases, the probability of giving birth to low-birth-weight babies increases and the baby's life is at risk. Our advice to expectant mothers in this regard is to have a planned pre-pregnancy dentist check-up and, if necessary, pre-pregnancy interventions and to ensure that risk factors are identified and the mother is informed about this.

Can dental treatment be performed during pregnancy?

Pregnancy is examined in 3 periods in terms of dental treatment: 0–3 month period; This period is the most sensitive period of pregnancy. A dentist should be consulted in cases that cause pain and may harm the mother and baby if left untreated. 3–6 month period; Tooth extractions, fillings, and root canal treatments may be performed, which are not appropriate to postpone until the end of pregnancy. This is the most appropriate period for interventions. 6-9 month period; During this period, the baby has grown considerably in the womb and birth is approaching. As in the first trimester, no treatment other than emergency treatments should be performed. X-Ray for Pregnant Women: In cases of necessity, the expectant mother can be dressed in a lead apron and an x-ray can be taken.

pregnant.jpg

Doğum öncesi size yardımcı olabilecek bazı öneriler aşağıdadır:

  • Kontrol ve muayene için diş hekiminizi ziyaret edin    

Dişlerinizi kontrol ettirin ve profesyonel diş temizliği yaptırın. Gereken tüm tedavilerin yapıldığından emin olun. Diş çürüklerine neden olan mikroplar doğduktan sonra bebeğinize de geçebilir..

  • Günde iki kez dişlerinizi fırçalayın   

Günde en az iki kez ikişer dakika dişlerinizi florürlü bir diş macunu ile fırçalayın. Yumuşak kıllı diş fırçası kullanın ve fırçanın kıllarının dişlerle diş etlerinin birleştiği yere değerek diş eti ve yiyecek artıklarını temizlediğinden emin olun. Bu bölge diş eti hastalığının başladığı ve plakların biriktiği bölgedir.

  • Günde bir kez diş ipi kullanın        

Diş fırçalarının erişemeyeceği diş araları ve diş eti çizgisinin altı gibi bölgeleri temizlemek için her gün bir kez diş ipi ile dişlerinizi temizleyin

  • Tatlı ve nişastalı yiyecekleri azaltın        

Tatlı ya da nişastalı atıştırmalıklar dişlerinize yönelik asit saldırısına neden olabilir. Daha az şekerli içecek ve yiyecek tüketin. Gazlı içecekler ve tatlılar diş çürüklerine neden olabilir, bu yüzden daha fazla meyve ve sebze tüketmeye çalışın

  • Yüksek düzeyde kalsiyum içeren yiyecekler tüketin        

Bebeğinizin dişleri ve kemikleri için kalsiyuma ihtiyacınız var. Kalsiyum süt, peynir, kuru fasulye ve yapraklı yeşil sebzelerde bulunur.

  • Ağız kuruluğunu kontrol altına alın      

Vücudunuzun susuz kalmaması için hamileliğiniz boyunca bolca su için. Buz emmek de ağzınızı nemlendirmeye yarayabilir. Ayrıca hamilelikte karşılaşılan bulantıyı da azaltır.

Can antibiotics be used during pregnancy?

    It has been stated that the use of antibiotics, especially Penicillin and its derivatives, has no harm for the baby. The group of antibiotics that cause discoloration in the baby's teeth are "tetracyclines". Tetracyclines are antibiotics that should not be used during pregnancy. It has not been proven that antibiotics other than tetracyclines cause discoloration of a baby's teeth.

pregnant.jpg

Can dental x-rays be taken during pregnancy?

    Since the baby's organs are developing in the first 3 months, it is not recommended to take x-rays. There is no harm in taking x-rays in later periods. In this regard, you need to have a photoshoot after consulting your gynecologist. If an x-ray is absolutely necessary for emergency treatment, the expectant mother should wear a special protective lead apron and a low dose should be applied.

bottom of page